Úspěch? Jistě, ale… vůl táhne?

Úspěch? Jistě, ale… vůl táhne?

Můžete být úspěšní? Jistěže ano. Povede se vám to? O tom rozhodují pravděpodobně úplně jiné faktory, než si myslíte.

S jistotou můžeme říci, že v Čechách žijí desetitisíce velmi šikovných a schopných lidí, ale nejsou příliš úspěšní. Jak je to možné? Je svět nespravedlivý? Nebo si úspěch nezasloužili? NE! Nejčastěji je ovládají předsudky a návyky, které jim ničí život.

Dnes ale nebudeme mluvit o návycích, protože to by bylo na dlouho. Podíváme se zblízka na některé předsudky, které stojí za neúspěchem schopných lidí.

Tyto předsudky jsme nejčastěji získali v dětství díky výchově, ale i v dospělosti, pokud jsme se například hodně přizpůsobovali někomu, na kom nám hodně záleželo. Zdroje předsudků jsou tedy různé, ale důsledky se sobě podobají jako vejce vejci.

Dnes se podrobně podíváme na jeden z nejrozšířenějších, a navíc mylně interpretovaných předsudků, a tím je:

Moudřejší ustoupí, vůl táhne

Kolikrát jsme slyšeli tuhle větu z úst rodičů, učitelů, vychovatelů a podobně? Myslím, že mnohokrát. A velmi často se nám tak zaryla pod kůži, že aniž bychom hodnotili konkrétní situace, nechceme být za vola a táhnout, ale chceme být moudří, tak ustoupíme. Jak dlouho už ustupujete? A kam až jste už ustoupili? Neustupujete náhodou už tak dlouho, že když se teď podíváte za sebe, tak stojíte nad propastí?

Jedním z naprosto základních předpokladů úspěchu je neústupnost. Jakmile totiž ustupujete, pak vás konkurence, klienti, partneři, zaměstnanci, prostě trh "sežere zaživa".

Jistě, pokud jde o nesmyslnou hádku, nebo nějakou bezvýznamnou věc, pak je škoda mrhat časem a energií, a je skutečně moudřejší ustoupit. Ale uvědomujete si, kdy jde o bezvýznamnou věc, a kdy o věc zásadní? Podle mých zkušeností si to drtivá většina lidí, kteří se snaží být úspěšní neuvědomuje. Prostě dojde k nějaké vypjaté situaci, a oni ustoupí, aby nebyli "za vola", ale aby byli "moudří". Tento předsudek je často tak zakořeněn v jejich hlavě, že neústupnost a "trvání na svém" označují jako aroganci, nafoukanost a podobně. A čím častěji se setkávají s takovými lidmi (často úspěšnými), tím více odmítají se jim podobat. A odsoudí se k neúspěchu.

Nezapomínejte, že pokud chcete být úspěšní, nesmíte ustupovat, nesmíte se vzdávat, a musíte o svůj úspěch usilovat. A to můžete dělat i čestně a slušně, ale bez toho se vám to nepodaří.

Co z toho vyplývá za závěr? Že pokud jde o váš život, úspěch a štěstí, pak platí přesně opačné pravidlo:

"Vůl ustoupí, moudřejší táhne!"

Chcete být úspěšní a potřebujete motivaci, podporu, rady, oporu a hlavně zkušenosti? Potřebujete se naučit v čem, kdy a jak být neústupní ve vašem podnikání?  Kontaktujte nás na adrese info@dosahnetevseho.cz, nebo si rovnou objednejte některou z našich služeb.

Bc. Miloslav Krátký

Komentáře

komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..